صفحه اصلی   /   بازگشت

آيت الله العظمي مير سيد علي يثربي كاشاني


از جمله علماي بزرگ و نامدار كاشان مرحوم آيت الله العظمي مير سيد علي يثربي كاشاني است . آن مرحوم به سال 1311 هجري در شهر سامرا و در بيت علمي مرحوم آيت الله آقا سيد محمد رضا ابن سيد اسماعيل بن عبدالرزاق يثربي كاشاني متولد شد و در سن 5 سالگي يعني به سال 1316 هجري قمري همراه پدر وارد شهركاشان شد و در عنفوان جواني درس سطوح را تمام كرده و به سال 1321 وارد حوزه نجف گرديد .
در سال 1331 بنا به در خواست خانواده معظم له به كاشان بازگشتند و پس از چندين سال اقامت در اين شهر و تدريس علوم ديني بنا به درخواست مرحوم آيت الله حائري در سال 1341 هجري قمري وارد حوزه قم شده و ضمن شركت در درس مرحوم آيت الله حائري خود نيز حوزه مستقلي تشكيل داد .
ايشان در حدود هفت سال ضمن تدريس فقه و اصول به تربيت طلاب و فضلاء پرداخته و شاگرداني بزرگ تربيت نمودند كه در ميان آنان مي توان از رهبر كبير انقلاب، امام خميني ( ره )، آيت الله داماد، آيت الله نجفي مرعشي ( ره ) و دهها عالم ديگر نام برد كه هريك در زمان خود فقيهي بزرگ و دانشمندي گرانمايه شدند .
ايشان پس از چندين سفر كوتاه به نجف و قم بمدت 30 سال در كاشان اقامت داشتند و همچون گنجي مملو از علم و دانش و تقوا، موجب بركت و سرافرازي اين شهر مذهبي و تاريخي بودند . از جمله برجستگيهاي اخلاقي اين مرد بزرگ ساده زيستن و فرار از تعينات، صراحت لهجه، سخاوت در عين ناداري، علو طبع و عشق و اخلاص به اهل بيت ( ع ) و استنتاج بود .
سر انجام به سال 1379 هجري قمري مردي از ميان ما رقت كه فقدانش جهان اسلام و انسانيان را در هاله غم فرو برد . پيكر اين عالم جليل القدر با نهايت تجليل در كاشان تشييع و در محله پشت مشهد كاشان به خاك سپرده شد .
 گالری تصاویر
در این قسمت موردی یافت نشدمقاله های مرتبط
در این قسمت موردی یافت نشد