صفحه اصلی   /   بازگشت

استاد سيد غلامرضا سعيدي

استاد سيد غلامرضا سعيدي در اوايل 1314 هجري قمري برابر با 1274 هجري شمسي در روستاي نوزاد از بلوک مومن آباد شهرستان بيرجند چشم به جهان گشود پدر استاد مرحوم آقا سيد محمد از سادات بزرگوار حسيني نسب که منتسب به سادات ميرآفتاب است مادر ايشان بي بي رقيه و از سادات حسيني مي باشند
وجه تسميه نام گذاري استاد به اين طريق بوده است که قبل از تولد فرزند مادر ايشان شبي در خواب حضرت امام رضا(ع) را مي بيند که کبوتري را به ايشان مي دهد پس از چندي استاد متولد مي شود و مادر او را غلامرضا نام مي گذارد استاد تنها فرزند ذکور خانواده بوده است و دو خواهر يکي بزرگتر و ديگري کوچکتر از خود داشته است به اقتضاي آن زمان تحصيلات استاد از مکتب خانه نوزاد شروع شده و در سنين 18 الي 19 سالگي به بيرجند مهاجرت فرمود و در مدرسه شوکتيه (حسينيه امام رضا(ع)) که تازه تاسيس شده بود به تحصيل اشتغال مي ورزد و به قول خود استاد دروس آن تلفيقي بود از علوم قديم و جديد و دورس مدرسه دارالفنون تهران مدرسين مدرسه از شخصيت هاي علمي و ادبي معروف آن روزگار بودند استاد مي گويد : کلاس اول مختص بچه هائي بود که هيچ سواد نداشتند و کلاس دوم که بيست نفر بوديم کساني بودند که درس مکتب خانه را تمام کرده بودند و ادبيات عرب ما در سال آخر مدرسه در حدي بود که مجلات عربي نظير الاهلال و المقتبس را که از قاهره مي آمد به راحتي مي خوانديم استاد حدود هفت سال در اين مدرسه به تحصيل پرداخت و زبان عربي و فرانسه را به خوبي فراگرفت و زبان انگليسي را در خارج از مدرسه آموخت مطالعات متنوع استاد و آشنائي به زبان هاي خارجي افق فکر او را عميق ساخت و به تحقيق و مطالعه در زمينه هاي مختلف پرداخت.
استاد سعيدي براي ادامه تحقيقات به هندوستان رهسپار مي شود و در دانشگاه عليگره ضمن برخورد با افکار و انديشه هاي متفکرين اسلامي و آشنائي با شخصيت هائي همچون مرحوم علامه دکتر محمد اقبال لاهوري آشنا مي شود. استاد سيد غلامرضا سعيدي مسافرت هائي از جمله به هندوستان، عراق، پاکستان، سوريه، لبنان و حجاز داشته اند و در مجامع علمي و اسلامي شرکت نموده اند. استاد در سال 323 هجري شمسي به عراق مسافرت و با حضرت آيه الله شيخ محمد حسين کاشف الغطا آشنا و از محضر وي کسب فيض نموده است، همچنين در سفر پاکستان با چهره علمي، فرهنگي سيد ابوالعلي مودودي آشنا و کسب فيض کرده است و درسال 1327 هجري شمسي به انگلستان مسافرت و در کنگره اسلامي مسلمانان شرکت مي نمايد.
مشار اليه دو مرتبه به مکه مشرف مي شود که مرتبه دوم از طرف کانون فرهنگي حسينيه ارشاد با جمعي از فضلا چون استاد شهيد مرتضي مطهري، استاد محمد تقي جعفري و آقاي سيد هادي خسروشاهي بوده است. استاد سعيدي از اولين تئوريسين هائي بود که پيشنهاد کرد شهر مکه و مدينه بايد به صورت بين المللي اداره شود. استاد شاگردان زيادي را تربيت نموده است که نمونه بارز آن ها مرحوم دکتر علي شريعتي و مرحوم دکتر مصطفي چمران را مي توان نام برد . وي در سفر لبنان با امام موسي صدر نيز ملاقاتي داشته است .
 

آثار علمي

1- اسلام وطب جديد،
2- کمونيزم و اخلاق،
3- خطر جهود براي ايران و اسلام،
4- برنامه انقلاب اسلامي،
5- اسلام و جاهليت،
6- جنگ و صلح در اسلام،
7- رسول اکرم در ميدان جنگ،
8- پاکستان،
9- مسئله کشمير،
10- متجاوز کيست؟
11- قائد اعظم محمد علي جناح،
12- عذر و تقصير به پيشگاه محمد و قرآن،
13- مبادي اسلام وفلسفه احکام،
14- زندگي حضرت محمد(ص)،
15- اقبال شناسي،
16- فلسفه و تربيت،
17- عايشه همسر پيغمبر (ص) ،
18- منشور جهاني اسلام،
19- ماجراي سقيفه،
20- داستان هائي از زندگي پيامبر (ص)،
21- فرد و اجتماع،
22- جلوه حق در اندونزي،
23- عمار ياسر،
24- اول اخلاق ما، بعد تمدن آن ها،
25- پيمان جوانمردان،
26- وظيفه روشنفکران و دگرگوني ايدئولوژي ها،
27- فرياد فلسطين،
28- منشور نهضت اسلامي،
29- جمال عبدالناصر،
30- فلسفه اقبال،
31- الجزاير پيروز،
32- غذاي فکر براي مسيحيان،
33- بزرگترين مرد تاريخ،
34- پيشرفت سريع اسلام،
35- انگيزيسيون يا محکمه تفتيش عقايد،
36- ناسيوناليسم و انترناسيوناليسم،
37- مباني اخلاقي براي جنبش اسلامي،
38- اسلام و غرب،
39- توطئه خاور شناسان ،
40- اسلام به زبان ساده،
41- مصاحبه،
42- شالوده علوم جديد در اسلام،
43- جاذبه اسلام،
44- سيد جمال الدين مفخر شرق،
45- بحران فعلي جهان،
46- سکولاريزم،
47- انديشه اقبال لاهوري،
48- روح فرهنگ اسلام
و مقالات متعدد ديگر که در نشريات گوناگون به چاپ رسيده است که بالغ بر 90 جلد مي باشد .
 

وفات

متاسفانه استاد سيد غلامرضا سعيدى پس از عمرى تلاش در راه تبليغ و تبيين معارف اسلامى و با بر جاى نهادن آثار ارزشمند و ماندگار، شمع وجودش در ساعت 10 روز 23 آذر 1367 چراغ پرفروغ عمر استاد در 93 سالگي در تهران به خاموشى گراييد و در کنار بارگاه حضرت معصومه به خاک سپرده شد و جامعه فرهنگى ما، يكى از خدمتگزاران صديق خويش را از دست داد. البته نور افشانى آثار استاد سعيدى كه نتيجه يك عمر تلاش و تكاپو در عرصه انديشه دينى است و ايشان را در زمره نويسندگان دردمند و متعهد اسلام قرار داده، براى هميشه جويندگان حقيقت را راهما خواهد بود. پس از درگذشت استاد سعيدى، حضرت آيت الله خامنه‏اى كه در آن زمان رئيس جمهورى اسلامى ايران بود، پيامى بدين شرح منتشر كرد.
بسم الله الرحمن الرحيم درگذشت نويسنده و مترجم نامدار مرحوم آقاى سيد غلام رضا سعيدى را به بازماندگان و دوستان و ارادتمندان ايشان و به جامعه علمى و فرهنگى كشور، تسليت مى‏گويم. اين عنصر صديق و دلسوز و خدمتگزار اسلام، در طول سالهاى با بركت عمر خويش، با فحص و تحقيق و نگارش و ترجمه، آثارى پديد آورد كه بى شك در نشر افكار نوين اسلامى، داراى تأثير بود و به خاطر همين آثار است كه حقا بايد او را در زمره پيشروان نهضت اسلامى در ايران شمرد. او همچنين انسانى وارسته و پاكدامن و متواضع و غيور و مبارز بود. به مسائل جهان اسلامى اهتمام مى‏ورزيد و در راه تشكيل نظام اسلامى تلاش فرهنگى ارزنده‏اى مى‏كرد. عمر طولانى و پر بركت و پر ماجراى او با پاكى و پاكدامنى سپرى شد، پاك ريست و پاك به جوار الهى پر گشود، رحمت خدا بر او و ياد او گرامى باشد.
سيد على خامنه‏اى، رئيس‏جمهورى‏اسلامى ايران،24 آذرماه 1376تهران‏
بر سنگ مزار اين نويسنده بزرگ قطعه شعرى از آقاى دكتر سيد جعفر شهيدي داماد استاد سعيدى نگاشته شده است كه چنين است:

اوستاد ماسعيدى، عالمى فرزانه بود
ساليانى درس دين در مكتب اسلام خواند
خامه‏اش جز در ره ارشاد بر كاغد نرفت‏
توسن فكرت مگر در راه حق هرگز نراند
تا به قرب صد، به پاكى برد عمرى را بر
نور دانش بر هزاران طالب معنى فشاند
چون ز كج بازى دوران بد بسى افسرده دل‏
قامتش را چون گرانى محنت گيتى خماند
ز آسمانش دعوتى آمد كه مشتاق توييم‏
پيك حق، دعوت به آذر مه مه به گوش او رساند
از خراب آباد دنيا لاجرم يك باره دل‏
بر گرفت و رخت را تا «جنةالمأوى» كشاند
جاى او خالى چو ديدم مى‏نبودى باورم‏
كاو ناگه اين چنين خود را ز جمع ما رهاند
جستجو مى‏كردمش ناگه سروش غيب گفت‏
چند مى‏جويى زمن او را «دريغا او نماند»


 گالری تصاویر
در این قسمت موردی یافت نشدمقاله های مرتبط
در این قسمت موردی یافت نشد