صفحه اصلی   /   بازگشت

زندگينامه آيت الله عبدالله خائفي

تولد و دوران كودكي

آيت الله عبدالله خائفي در سال 1309 در بندر انزلي در ميان خانواده اي متديّن و ارادتمند به خاندان پاك پيامبر(ص ) به دنيا آمد. پدر او در بازار شهر انزلي به كسب و كار مشغول بود و داراي سجاياي اخلاقي فراوان بود؛ از جمله اينكه علاوه بر ماه رمضان ، دو ماه رجب و شعبان را نيز روزه مي داشت . مادر او نيز زني پاك و مؤمن بود. او زميني را كه مهريه اش بود، براي ساختن مسجد وقف كرد تا با همگان در اجر عظيم نماز جماعت سهيم شود.

دوران تحصيل

آيت الله خائفي تحصيلات خود را در شهر بندرانزلي آغاز كرد و پس از طي كردن دورة دبستان و دبيرستان به حوزه علميه رشت رفت . حوزه علميه رشت در آن روزگار با مديريت مرحوم آيت الله سيد مهدي رودباري و بعد از رحلت وي با مديريت مرحوم آيت الله حاج سيد محمود ضيابري اداره مي شد. آيت الله خائفي دروس ادبيات و بخشي از معالم را در آن حوزه علمي به پايان برد و سپس عازم شهر مقدس قم شد تا از محضر استادان و فرهيختگان آن ديار عالم خيز بهره هاي فراوان ببرد.او در قم دروس سطح را به پايان برد و سپس به درس خارج استادان مشهور آن زمان ، از جمله آيت الله العظمي بروجردي (ره ) و آيت الله العظمي امام خميني (ره ) راه يافت .
وي با هجرت امام (ره ) به تركيه ، در آذر 1343 به حوزه علميه نجف رفت تا از محضر استادان آن ديار نيز بهره مند شود پس از آن ، سالها در آن حوزة شريف و در كنار بارگاه ملكوتي امام علي (ع ) زندگي كرد و در آذر سال 1370 به ايران اسلامي بازگشت .

استادان و دوستان

آيت الله خائفي در ساليان تحصيل خود به محضر عالمان بسياري شرفياب شد و از خرمن درس و عمل آنان خوشه هاي فراوان چيد. او كه در حوزه علميه رشت ، بخشي از دروس مقدمات را نزد مرحوم مختار ظهيري فرا گرفته بود، در قم در درس شرح لمعه آيت الله ستوده (ره ) و درس مكاسب محرمه آيت الله اردبيلي و در درس بيع آيت الله مشكيني حاضر شد و كفايه را از آيت الله مجاهدي آموخت .
با پايان يافتن دروس سطح در درس خارج فقه و اصول آيات عظام بروجردي (ره ) و امام خميني (ره ) شركت كرد. با رحلت آيت الله العظمي بروجردي (ره ) و نيز اندكي پس از آن هجرت امام خميني (ره ) به تركيه ، آيت الله خائفي براي ادامه تحصيل به حوزه علميه نجف رفت و در درس آيت الله العظمي خويي (ره ) حاضر شد، با ورود امام خميني (ره ) به نجف اشرف ، وي ديگر بار در درس امام حاضر شد، ضمن اينكه در ايام تابستان به محفل درسي آيت الله العظمي حكيم (ره ) مي رفت .
آيت الله خائفي در دوران تحصيل خود با استادان و فضلاي بسياري رابطه دوستي داشت و دروس پيش آموخته را مباحثه مي كرد كه از جمله آنان مي توان به حجة الاسلام و المسلمين سيد كاظم ميرعبدالعظيمي و حجة الاسلام والمسلمين روح الله شاه آبادي اشاره كرد.

فعاليتهاي علمي و فرهنگي

استاد خائفي در سالهاي عمر خود فعاليتهاي بسياري در زمينه علم و فرهنگ به جامعة شيعي عرضه داشته است . ايشان تاكنون كتابهاي فراواني را تأليف كرده از جمله :

تأليفات چاپ شده :

1ـ سيستم قضائي اسلام
2ـ راهنماي ارث
3ـ بحوث في ولاية الفقيه
4ـ مذاكره و تنبيه في ولاية الفقيه
5ـ ذكريات مشرقه عن حياة و مواقف الامام الخميني (قده )

تأليفات چاپ نشده :

1ـ محاضرات في البيع و الخيارات (تقريرات درس حضرت امام خميني (قده ))
2ـ الخلل في الصلاة (تقريريات درس حضرت امام (قده ))
3ـ شرح علي الرسائل «الثلاث للامام الخميني (قده )
4ـ الربا و تحليله بالحيل الشرعيه علي ضوء مبني الامام الخميني (ره )
5ـ شرح علي العروة الوثقي از كتاب صلاة تا آخر عروة الوثقي (تقريرات درس آيت الله العظمي خوئي قده )
6ـ تقريرات مناسك حج (تقريرات درس آقاي خوئي )
7ـ كتاب ارث (تقريرات درس آقاي خوئي )
8ـ بحوث في القضاء
9 ـ بحوث في القواعد الفقهيه
10ـ بحوث استدلاليه في الاستفتائات القضائيه المستحدثه
11ـ مناسك حج
استاد خائفي در سالهاي حضور در نجف اشرف ، بسياري از كتب دورة سطح را تدريس كرد كه تدريس برخي از آنها بارها و سالها ادامه داشت . وي هم اكنون به تدريس خارج فقه اشتغال دارد.

فعاليتهاي سياسي

آيت الله خائفي پس از حضور در نهضت مقدس شهيد نواب صفوي سالها در خدمت پير مراد خويش امام خميني (ره ) بود. او در قم و نجف همواره مطيع امام (ره ) بود و نهضت مقدس او را تأييد مي كرد. از جمله فعاليتهاي سياسي او مي توان به شركت داشتن در انتفاضه مردم عراق پس از حمله آمريكا به آن كشور اشاره كرد، در اين انتفاضه كه بيشتر مردم عراق در آن شركت داشتند، ماهيت پليد رژيم صدام فاش شد، به گونه اي كه بسياري از مردم عراق در شهرهاي مقدسي چون نجف اشرف به خاك و خون كشيده شدند. در مقطع جنگ تحميلي نيز او در شهر مقدس نجف بسياري از جوانان متدين عراقي را كه با فشار رژيم بعثي راهي جنگ مي شدند مخفي كرده و يا به خودداري از تيراندازي به سوي نيروهاي ايراني فرا مي خواند.
آيت الله خائفي پس از بازگشت از عراق در قم سكني گزيد و هم اكنون ضمن اينكه از اعضاي جامعه مدرسين حوزه علميه قم است ، به تدريس خارج فقه و تربيت طلاب مستعد و فاضل اشتغال دارد.

 گالری تصاویر
در این قسمت موردی یافت نشدمقاله های مرتبط
در این قسمت موردی یافت نشد