صفحه اصلی   /   بازگشت

زندگينامه آيت الله محمد علي فيض گيلاني

تولد و دوران كودكي

آ ية الله محمدعلي فيض گيلاني در سال 1303 هجري شمسي در يكي از روستاهاي لاهيجان و در ميان خانواده اي متديّن به دنيا آمد. پدرش دروس حوزوي را تا لمعتين به پايان رسانيده بود و به دليل عارضه لكنت زبان ، به كار كشاورزي مي پرداخت و از همان راه روزگار مي گذراند. او كه به اخلاص و پرهيزگاري مشهور بود مورد اعتماد مردم روستا و مرجع حل مشكلات و اختلافات آنان بود.

دوران تحصيل

استاد فيض گيلاني تحصيلات خود را از مكتب خانه شروع كرد و پس از به پايان بردن آن به دبستان رفت . در دبستان به دليل هوش سرشار و توانايي بسيار، مورد استقبال معلمان قرار گرفت و با تصميم آنان تحصيلات خود را از سال سوم دبستان آغاز كرد. او سه سال نيز به دبيرستان رفت و پس از آن به تحصيل علوم حوزوي رو آورد. او كه تحصيلات حوزوي خود را در سال 1322 آغاز كرده بود، در مدت كوتاهي دروس مقدمات را به پايان رسانيد و در محضر استادان بزرگواري دروس دورة سطح را پي گرفت و پس از اتمام سطوح عالي به درس خارج استادان مشهور آن روزگار راه يافت . او در سالهاي تحصيل خود، همواره در دروس اخلاق شركت جدي داشت و مي كوشيد علم خود را با عمل درهم آميزد و نيز به مطالعة كتابهاي جنبي علاقة بسيار داشت .

استادان و دوستان

استاد فيض در سالهاي تحصيل خود به محضر عالمان بسياري راه يافت . او مطوّل را در محضر شهيد آية الله مطهري (ره ) و سيوطي را نزد شيخ اسدالله اصفهاني آموخت . شرح لمعه را در محضر شهيد آية الله صدوقي (ره ) و شيخ حسن علي اصفهاني فرا گرفت . دروس رسائل و مكاسب و كفايه را نيز در نزد آية الله سلطاني طباطبايي (ره ) كه از استادان بنام آن روزگار بود آموخت .
با پايان يافتن دروس سطح و نيز اندكي پيش از آن ، به درس خارج آية الله العظمي بروجردي (ره ) رفت و همزمان در دروس خارج امام خميني (ره ) نيز شركت داشت . استاد اصلي او در دروس خارج امام (ره ) بود؛ اما با تبعيد آن مرجع حماسه آفرين ، وي مجبور شد در دروس ديگر شركت كند كه از جمله آنان درس آية الله العظمي محقق (ره ) بود.
استاد فيض ، در طي اين سالها در دروس اخلاق امام خميني (ره ) شركت جدّي داشت و با بسياري از فضلاي آن روزگار، رابطه دوستي داشت و دروس پيش آموخته را مباحثه مي كرد كه از جمله آنان حجة الاسلام و المسلمين امينيان ـ امام جمعه آستانه اشرفيه ـ است .

فعاليتهاي علمي و فرهنگي

استاد فيض گيلاني در سالهاي عمر پربركت خود، خدمات فرهنگي بسياري را به انجام رسانيده است ، از جمله آن مي توان به ساخت چند مسجد در مناطق محروم اشاره كرد كه خود باعث تحولات عظيمي در آن مناطق شد، او پيش از انقلاب و پس از آن در ايام حجّ در بعثه امام (ره ) خدمات بسياري را براي حجّاج فراهم آورده و در ساماندهي امر حجّ و آشنايي واقعي با احكام و اهداف آن نقش مهمي را ايفا كرده است .
او سالها در دانشگاهها به تدريس علوم و معارف اسلامي مي پرداخته ، و مدتي نيز نماينده امام (ره ) در دانشگاه الزهرا(س ) بوده است . استاد فيض چند كتاب تأليف نموده كه هنوز به چاپ نرسيده است ؛ از جمله آنان تاريخ و زندگي عالمان لاهيجان است .

فعاليتهاي سياسي

استاد فيض گيلاني در سالهاي حكومت خاندان پهلوي ، فعاليتهاي مبارزاتي بسياري را به انجام رسانيده است . او كه خود از شاگردان امام (ره ) بود همچون ديگر شاگردان آن مرجع بزرگ و نيز همچون مردم ظلم ستيز ايران در مبارزات و تظاهرات بسياري شركت كرده است . او در زمان رژيم طاغوت منزلي را كه در قم به تازگي خريده بود، به درخواست اطرافيان امام (ره ) در خدمت امام (ره ) قرار داد. اين قضيه ، مدتي پس از تبعيد امام (ره ) به تهران بود.
فعاليتهاي سياسي استاد فيض به پيش از انقلاب محدود نشد. وي پس از انقلاب نيز در عرصه هاي گوناگوني به خدمت پرداخت . او در طول سالهاي دفاع مقدس ، بارها در جبهه هاي جنگ حضور يافت و ضمن تبليغ مباني اعتقادي اسلام ، انگيزه و شعف رزمندگان را دو چندان مي ساخت . برخي از مسؤوليتهاي وي پس از پيروزي انقلاب به شرح زير است :
1. رياست و قائم مقامي ديوان عدالت اداري در حدود 8 سال ؛
2. نمايندگي امام (ره ) در دانشگاه الزهراء (س )؛
3. عضويت در شوراي گزينش قضات ؛
4. عضويت در جامعة مدرسين حوزه علميه قم ؛
5. عضويت در مجلس خبرگان رهبري در دوره هاي اول و دوم .

 گالری تصاویر
در این قسمت موردی یافت نشدمقاله های مرتبط
در این قسمت موردی یافت نشد