صفحه اصلی   /   بازگشت

زندگينامه آيت الله ميرزا احمد مجتهدي تهراني

مرحوم آيت الله احمد مجتهدي تهراني در نهم مهرماه سال 1302 شمسي ‏در تهران چشم به جهان گشود.

وي در خانداني با تقوي و ورع و فضل و شرف پرورش يافت پدر ايشان ‏مرحوم محمدباقر از کسبه هاي معروف و با تقوي و متدين تهران بوده و ‏جد ايشان مرحوم ميرزا احمد از تجار مشهور و از مؤمنين و متدينين عصر ‏خود بود. بعد از اين دو بزرگوار اجداد حضرت آيت الله مجتهدي همگي در ‏کسوت روحانيت و از علمأ جليل القدر و مبلغين اسلام و از ائمه جماعات ‏مشهور کاشان بودند.

از جمله اجداد ايشان آيات و حجج اسلام، حاج ملا محمدعلي مجتهد و ‏حاج ملامحمد باقر مجتهد و حاج ملا محمد کاظم مجتهد کاشاني بودند.

صاحب کتاب لباب الالقاب تاليف آيت الله مرحوم آخوند ملا حبيب الله ‏شريف کاشاني متوفي 1340 قمري درباره يکي از اجداد ايشان يعني ‏حضرت آيت الله حاج شيخ محمد علي مجتهد کاشاني مي نويسد: «او ‏فرزند حاج محمدباقر کاشاني است و آيت الله حاج محمد علي مجتهد ‏کاشاني عالمي فاضل و مدرسي بزرگوار در علوم شرعي و عقلي بود، ‏به حدي که فضل و علم و زهدش بر ديگران مسلم و آشکار بود، و آن ‏مرحوم فرزندي داشت به نام حاج ملا ابوالقاسم که او هم حکيم و ‏منجمي زبردست بود و من آن فرزند را ديده بودم و او در تهران فوت کرد ‏‏(و در اطراف چهار راه مولوي که در آن زمان قبرستان بود دفن گرديد) و ‏مرحوم آيت الله حاج محمد علي از شاگردان فقيه عاليقدر حضرت آيت الله ‏سيدمحمد تقي کاشاني بود و او از شاگردان عالم رباني و معلم اخلاق ‏حاج ملا احمد نراقي است و ملااحمد نراقي استاد شيخ مرتضي انصاري ‏بود و وقتي که ملااحمد نراقي از رحلت آيت الله سيد محمد تقي کاشاني ‏باخبر شدند از شدت حزن و اندوه و با صداي رسا و بلند شديدا گريه کردند ‏و از فقدان آن عالم بزرگوار تاسف خوردند.»

آيت الله مجتهدي در سال 1362 قمري و در سن 19 سالگي به کسوت ‏روحانيت درآمد و قبل از آن در بازار تهران مشغول به کار بود و پدر ايشان ‏يعني مرحوم محمد باقر راضي نبود که فرزندش طلبه شود ولي بر اثر ‏عشق و علاقه زيادي که جناب استاد به علم و دانش داشت به سوي ‏طلبگي روي آورد.

با توجه به مخالفت پدر، سال ها با عسرت و سختي زيادي، در لباس ‏روحانيت به تحصيل علم پرداخت و بعد از سال ها نه تنها پدر راضي شد ‏بلکه بر وجود چنين فرزندي در نزد خويشان و نزديکان و در اجتماع افتخار ‏مي کرد.

وي پنج سال بعد يعني در سال 1367 قمري و در سن 24 سالگي ازدواج ‏کرد و در همين سال دروس رسائل و مکاسب را نزد آيات و حجج اسلام ‏آقايان فاضل (پدر حضرت آيت الله العظمي فاضل لنکراني) و سيد حسين ‏قاضي و آقا شيخ قاسم نحوي امتحان داد و با موفقيت به اتمام رساند. ‏بعد از قريب دو سال در سن 26 سالگي و در سال 1369 قمري امتحان ‏کفايه و قسمتي از درس خارج را با موفقيت گذراند.

آيت الله مجتهدي در ضمن تحصيل، به تدريس کتب حوزوي هم ‏مي پرداخت و وقتي که از قم به تهران آمد شب ها در مسجد امين الدوله ‏که مرحوم حاج شيخ محمد حسين زاهد در آنجا مشغول به تدرس و اقامه ‏نماز بود، استاد هم، صبح و عصر به امر تدريس اشتغال داشت و چون ‏مرحوم حاج شيخ محمد حسين زاهد در اواخر عمر و با وجود کهولت سن ‏به سختي مشغول تعليم و تربيت طلاب بود، لذا از آيت الله مجتهدي تقاضا ‏کرد که علاوه بر تدريس، شب ها هم منبر برود و آيت الله مجتهدي در طول ‏دو سال، شش جزء از اول قرآن را با استفاده از تفسير برهان که مبناي ‏تفسيري ايشان بود براي مستمعين آيات قرآن را تفسير مي کرد.

آيت الله احمد مجتهدي تهراني صبح ها در مسجد مرحوم حاج سيد ‏عزيزالله بازار جهت طلاب به تدريس کتب ادبيات و فقه مشغول بود و بعد ‏از ظهر ها هم براي کساني که روزها شاغل بودند و بعد از ظهرها درس ‏مي خواندند به تدريس کتب حوزوي از قبيل مطول، سيوطي، مغني، ‏منطق و غيره مي پرداخت.

دو سال بعد يعني در 21 محرم سال 1372 قمري، ثلمه اي در اسلام به ‏وجود آمد و آن رحلت عارف زاهد و معلم اخلاق حاج شيخ محمدحسين ‏زاهد رحمة الله عليه بود.

آيت الله احمد مجتهدي تهراني پس از گذشت سه سال از رحلت آن عالم ‏بزرگوار، همچنان به امر تدريس در مسجد مرحوم حاج سيد عزيز الله واقع ‏در بازار تهران مشغول بود تا آنکه به درخواست عده اي از علمأ و مردم ‏متدين، از حضرت استاد تقاضا کردند که حوزه علميه را به مسجد مرحوم ‏حاج ملا جعفر منتقل کنند که در آن زمان مسجد، انبار خاک ذغال و خمره ‏ترشي کسبه محل بود، و تجار و مردم متدين با علمأ مشورت کردند و به ‏اين نتيجه رسيدند که آيه الله مجتهدي به دلايلي نسبت به علمأ ديگر ‏جهت ادامه راه مرحوم حاج شيخ محمد حسين زاهد ارجحيت دارد.

بنابراين با همت تجار و مردم متدين، آيت الله مجتهدي توانست حوزه ‏علميه فعلي را که در تهران خيابان 15 خرداد شرقي، کوچه شهيد ‏مرتضي کياني، کوچه مسجد آقا واقع است تأسيس کند.

در اين حوزه هر سال مراسم عمامه گذاري با حضور آيت الله احمد ‏مجتهدي تهراني برگزار مي شد.

استادان مرحوم آيت الله مجتهدي تهراني

دروس ادبيات عرب: در تهران و نزد مرحوم آيت الله حاج شيخ علي اکبر ‏برهان
کتاب مطول: نزد مرحوم آيت الله محمدجواد خندق آبادي و مرحوم آيت الله ‏سيدمرتضي علوي فريدوني
منظومه حاج ملاهادي سبزواري: نزد مرحوم آيت الله علامه طباطبايي
کتاب لمعتين: نزد حضرات آيات و حجج اسلام شهيد صدوقي، مرحوم ‏محمدجواد خندق آبادي و مرحوم شيخ عبدالرزاق اصفهاني
رسائل: نزد مرحوم آيت الله شيخ محمدجواد خندق آبادي
مکاسب: نزد مرحوم آيت الله سيدمحمد صادق طباطبايي
کفايه جلد اول: نزد مرحوم حضرت آيت الله العظمي سيدشهاب الدين ‏مرعشي نجفي
کفايه جلد دوم: نزد مرحوم آيت الله سيدصادق شريعتمداري
درس خارج به مدت يک سال: نزد مرحوم آيت الله العظمي حاج آقا حسين ‏بروجردي
درس خارج به مدت يک سال: نزد مرحوم آيت الله العظمي سيدمحمدرضا ‏گلپايگاني
درس خارج به مدت يک سال: نزد مرحوم آيت الله حاج شيخ عباسعلي ‏شاهرودي
درس خارج به مدت دو سال: نزد مرحوم آيت الله العظمي شيخ محمدرضا ‏تنکابني
و درس خارج به مدت شش سال: در محضر مرحوم آيت الله العظمي ‏سيداحمد خوانساري
درس اخلاق: نزد مرحوم حضرت آيت الله العظمي امام خميني(ره) در ‏مدرسه فيضيه قم عصرهاي جمعه و همچنين نزد عالم رباني و معلم ‏اخلاق حضرت حجت الاسلام و المسلمين مرحوم حاج سيدحسين ‏فاطمي قمي بودند.
 گالری تصاویر
در این قسمت موردی یافت نشدمقاله های مرتبط
در این قسمت موردی یافت نشد